НРЛ Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност
Завеждащ НРЛ Kонтрол и Mониториране на Aнтибиотичната Резистентност
Доц. д-р Иван Иванов, дм
тел. 02/ 944 69 99, вътр. 312
02/ 944 69 99, вътр. 208
електронна поща:
електронна поща:
Състав и сътрудници на лабораторията:
-
гл.ас. Елина Добрева, дм - специалист по Микробиология
-
гл.ас. Румяна Христова, дх
-
Деян Дончев – биолог, редовен докторант
-
Иван Стойков – биолог
-
Ивелина Живкова- биолог
-
Йордан Ходжев, доктор по микробиология - биоинформатик
-
Рени Симеонова - лабораторен работник
Проект на „НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РАЦИОНАЛНА УПОТРЕБА НА АНТИБИОТИЦИТЕ И НАДЗОР НА АНТИБИОТИЧНАТА РЕЗИСТЕНТНОСТ”
Като компетентен орган на ECDC и референтно звено по контрола на инфекциите за България, НЦЗПБ изготви проект на „НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА РАЦИОНАЛНА УПОТРЕБА НА АНТИБИОТИЦИТЕ И НАДЗОР НА АНТИБИОТИЧНАТА РЕЗИСТЕНТНОСТ ”, който с подкрепата на СЗО бе представен и дискутиран през 2016г. на специално организираната кръгла маса с участието на Зам. министър д-р Адам Пресенски, представители на СЗО, БАБХ, медицински университети, пациентски организации и др.. Взето бе решение за необходимостта от оптимизиране и финализиране на текста на програмата, с цел да синхронизиране с европейските и глобални планове и стратегии.
НАУЧНИ ПРОЕКТИ С ФИНАНСИРАНЕ ОТ ФОНД "НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ"
Националната Референтна Лаборатория “Kонтрол и Mониториране на Aнтибиотичната Резистентност” е сертифицирана за ISO 17025 и притежава сертификати от редовното си участие в интернационални междулабораторни сравнителни проучвания.
Основен приоритет за лабораторията е качеството на медицинските услуги, които предлага.
Националната Референтна Лаборатория “Kонтрол и Mониториране на Aнтибиотичната Rезистентност” (НРЛ “КМАР”) приема полирезистентни щамове изолирани в чиста култура и идентифицирани до вид от микробиологичните лаборатории на страната с цел потвърдителна диагностика и извършване на допълнителни тестове, уточняващи механизмите на резистентност към антимикробни средства. Потвърдителна идентификация се извършва чрез MALDI-TOF.
Външна оценка на качеството на микробиологичните лаборатории:
НРЛ „КМАР” към НЦЗПБ, съвместно с Българска Асоциация на Микробиолозите (БАМ) извършва Външна оценка на качеството на работа в микробиологичните лаборатории на територията на Република България. Външната оценка се провежда два пъти годишно в изпълнение на заповед на г-н Министъра на Здравеопазването № РД 09-415/04.06.2001 г. и в съответствие със стандарт Микробиология - Наредба №4/25.01.2010 на МЗ и изм. ДВ. бр.66 от 24 Август 2010 г.
Национален надзор на етиологичната структура на инфекциите, бактериалната резистентност и антибиотичната консумация в България – BulSTAR:
НРЛ „КМАР” ръководи Националната система за надзор на етиологичната структура на инфекциите, бактериалната резистентност и антибиотичната консумация в България – BulSTAR (Bulgarian Surveillance Tracking of Antimicrobial Resistance).
- BulSTAR е система за постоянно и систематично събиране, анализ и интерпретиране на данни за етиологичната структура и бактериалната резистентност на клинично значими микроорганизми, изолирани в над 150 микробиологични лаборатории на територията на България.
- BulSTAR се провежда от 1997 г. без прекъсване, с настоящото участието на над 160 микробиологични лаборатории (166 за 2013 година), представени от всички университетски болници, микробиологичните лаборатории при повечето многопрофилни и специализирани болници за активно лечение, всички лаборатории към РЗИ, както и голям брой частни микробиологични лаборатории, с цялостно покритие на всички географски региони в страната.
- BulSTAR цели да стимулира локалния мониторинг на лекарствената резистентност и антибиотичната употреба, с цел изработването на антибиотична стратегия и политика за лечение и профилактика в лечебните заведения.
Курсове за следдипломна квалификация
НРЛ „КМАР” провежда курс за следдипломна квалификация на лекари и биолози по клинична микробиология и антимикробна химиотерапия. Курсът цели запознаване със съвременните схеми и методи за клинико-микробиологична диагностика, както и дава насоки за стандартизирано подготвяне на антибиограмите и интерпретация на антибиотичната чувствителност на клинично значимите микроорганизми.
Специализирани научни проучвания
НРЛ „КМАР” провежда по поръчка специализирани научни проучвания за оценка на антимикробната активност на различни нови или ново-регистрирани антибиотични агенти, материали и дискове и т.н.
Като сертифицирана по ISO 17025 референтна лаборатория НРЛ „КМАР” предлага сътрудничество по национални и международни проекти в областта на антибиотичната резистентност.
Микробиологично изследване с антибиограма
Лабораторията е с утвърден авторитет, както сред микробиологичните лаборатории в страната, така и в международен аспект. Предлага се широк набор от микробиологични изследвания, които обхващат повечето клинично значими инфекции у човека. Разполага със съвременна диагностична апаратура за точна идентификация и антибиограма на изолираните причинители, в т. ч. бързи автоматизирани техники: MALDI-TOF, Biomic V3, Real-time PCR, NGS секвенатори и др.
Лабораторията извършва микробиологична диагностика на широк кръг инфекции от различни материали. На изолираните патогенни микроорганизми се прави обстойно тестуване за антибиотична чувствителност (антибиограма), включително при необходимост и определяне на минимални потискащи концентрации.
Приоритет е диагностиката на костно-ставни инфекции (вкл. пост-оперативни и асоциирани с ортопедични импланти), с неизяснена етиология, при които често се изолират трудно взискателни, трудно-култивируеми и анаеробни патогени.
Въвеждане на геномен надзор на мултирезистентни патогени
Понастоящем лабораторията развива методи за геномен надзор на мултирезистентни микроорганизми с потенциал за епидемични взривове и класифицирани като сериозна транс-гранична заплаха с регламент на ЕК и ЕCDC.
Екипът е преминал множество обучения за NGS и целогеномно секвениране (WGS) в няколко международни програми и проекти (EURGen-RefLabCap и GenEpi-BioTrain) като успешно премина два цикъла на международна оценка на качеството за извършване на целогеномно секвениране.
Сектор „Вътреболнични инфекции”
- Участва в разработването и процеса на въвеждане на Медицински стандарт по превенция и контрол на ВБИ.
- Разработва, предлага за утвърждаване от Министъра на здравеопазването и участва в изпълнението на Национална програма за профилактика и контрол на ВБИ и разпространението на антимикробна резистентност /АМР/.
- Участва в оценка на годишната информация от епидемиологичния надзор на ВБИ на национално равнище и представянето на страната в Европейската мрежа за надзор на ВБИ.
- Консултира и подпомага методично извършването на проучвания върху ВБИ на национално, регионално ниво и в отделни лечебни заведения.
- Участва в координиране на микробиологичното потвърждаване чрез референтни методи на причинители на ВБИ с нарастващо епидемично значение, както и причинители на взривове.
- Разработени и въведени са молекулярно-генетични методи за доказване и характеризиране на механизми на резистентност към антимикробни средства (ESBL, карбапенемази и др.)
- В НРЛ-КМАР се извършват съвременни диагностични генетични тестове за идентификация на Clostridium difficile и определяне на токсини директно от клиничен материал (фецес) на амбулаторни и хоспитализирани пациенти. Прилагат се разновидности на PCR, протичащи в реално време (real time PCR), които се характеризират с висока чувствителност и специфичност.
- В лабораторията се изолират и потвърждават C. difficile чрез фенотипни и генетични методи. Получените щамове, отличаващи се с висок епидемичен потенциал, могат да бъдат молекулярно типизирани чрез стандартно възприети европейски методи (PCR-риботипиране, мултилокусен анализ на вариабилен набор тандемно повторени последователности) за проучване на генетично родство и вътреболнични взривове.
- Разработва стандартни протоколи за епидемиологично типизиране на индикаторни бактериални видове, посредством методите на молекулярната биология: ESBL- продуциращи представители на сем. Enterobacteriaceae, множествено резистентни Pseudomonas aeruginosa и Acinetobacter baumannii, карбапенем-резистентни Enterobacteriaceae и др.
- Съвместно с висшите медицински и немедицински училища прави предложения и оказва съдействие в различни обучителни програми, относно антибиотичната резистентност и контрола на ВБИ. Участва в провеждането на различни обучителни курсове, както и по програмата за следдипломна квалификация на лекари, биолози, специалисти по здравни грижи и др., работещи в системата на МБАЛ, УМБАЛ, РЗИ и др.